Jak zostać rodzicem zastępczym
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze dla dzieci potrzebujących bezpiecznego środowiska zastępczego.
Rodziną zastępczą mogą zostać małżonkowie lub osoby niepozostające w związku małżeńskim będący w stanie zapewnić dziecku opiekę i bezpieczeństwo, którzy:
– dają rękojmie należytego sprawowania pieczy zastępczej,
– posiadają pełnie władzy rodzicielskiej,
– nie były skazane prawomocnym wyrokiem na umyślne przestępstwo,
– wypełniają obowiązek alimentacyjny (gdy wynika on z tytułu egzekucyjnego),
– nie są ograniczeni w zdolności do czynności prawnych,
– są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami lekarskimi o stanie zdrowia oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa,
– przebywają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
– w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodu.
Jeśli chcesz zostać rodzicem zastępczym, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o przyjęcie na szkolenie. Kolejnymi etapami są: prekwalifikacja, uczestnictwo w szkoleniu i kwalifikacja na rodzinę zastępczą. Szczegółowe informacje na temat przebiegu tego procesu znajdują się w załączonej procedurze kwalifikowania kandydatów.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego z pracownikami organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
61 2269 206 lub 61 8410 710 / pcpr@powiat.poznan.pl
Dokumenty do pobrania