Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Wniosek do pobrania:

Informacja dla Wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

O dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które posiadają potwierdzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia zlecenie do pełnej lub częściowej refundacji.

Procedury dotyczące dofinansowania do osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ze środków PFRON.

1. Wniosek można pobrać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu, ul. Słowackiego 8,
    I piętro, pokój 121 lub wydrukować ze strony internetowej www.pcpr.powiat.poznan.pl
  2. Wypełniony czytelnie i starannie wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu lub przez system SOW.
  3. Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Funduszu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, jeżeli średni miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc, w którym składany jest wniosek, nie przekracza, kwoty:

– 50 % przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie
domowym,

– 65 % przeciętnego wynagrodzenia, w przypadku osoby samotnej.

4. Wniosek niekompletny wymaga uzupełnienia w terminie 30 dni. Nieusunięcie braków w
wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

5. Rozpatrywanie wniosków następuje po otrzymaniu informacji z PFRON o wysokości środków na dany
rok oraz po podziale tych środków na zadania przez Radę Powiatu w Poznaniu.

6. Wnioski rozpatrywane będą w oparciu o obowiązujące Zarządzenie Dyrektora Powiatowego Centrum
Pomocy Rodzinie w sprawie przyznawania dofinansowania ze środków PFRON.

7. Wnioski rozpatruje się w kolejności złożenia, do wyczerpania środków finansowych przyznawanych
na ten cel.

8. O przyznaniu lub o odmowie dofinansowania Wnioskodawca zostaje powiadomiony pisemnie.

9. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dokonuje rozliczenia dofinansowania po weryfikacji
dokumentów rozliczeniowych.

10. Jeżeli wniosek został rozpatrzony pozytywnie a wnioskodawca zmarł, środki finansowe nie mogą
zostać wypłacone, gdyż jest to świadczenie własne wnioskodawcy.

11. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, środki są przekazywane na wskazane we wniosku:

– konto sprzedawcy, w przypadku wystawienia faktury z odroczonym terminem płatności,

– konto wskazane przez wnioskodawcę – w przypadku uiszczenia przez niego całej kwoty.

OPŁATY:

Wniosek nie podlega opłacie

TRYB ODWOŁAWCZY:

Brak

Osoba odpowiedzialna za realizację zadania:

Renata Kuźniewska

e-mail: renata.kuzniewska@pcpr.poznan.pl